تحقیق تکامل عواطف در کودکان ( رشد عاطفی )

دسته بندی : علوم انسانی » کودک
تحقیق تکامل عواطف در کودکان ( رشد عاطفی ) در قالب فایل Word ورد 19 صفحه کاملا قابل ویرایش به همراه جزئیات آماده دانلود , پرنیت و ارائه می باشد .

بخشی از متن اصلی تحقیق :

عاطفه از ماده عطف به معنای گرایش و انعطافی است که از رهگذر ارتباط فرد با موجود مورد توجه خاص از وی برقرار می گردد و از آن به احساس نیز تعبیر می شود. عامل چنین گرایشی از یک سو اتمدادهای روانی و حالت انفعالی فرد است و از سوی دیگر شرایط و خصوصیات و جاذبه ای است که در طرف مقابل وجود دارد. عاطفه و احساس در حیات بشر قبل از عقل و ادراک ظاهر می شود و به نخستین روزهای زندگی باز می گردد. از این سو تأثیر عاطفه در عمل نیز از سایر عوامل و انگیزه ها نیرومندتر است و باید همواره تحت کنترل و پرورش ویژه قرار گیرد.
عاطفی همواره از نظر روانشناسان و مربیان امری مهم تلقی شده است هم چنان که آیات و روایات و مباحث تربیتی اسلام نیز پرورش آن را مورد توجه کامل و دقیق قرار می دهد و رهنمودهای ارزشمندی را ارائه می کند. آیاتی که از مؤدت محبت و عدادت انعطاف و متفاوت طمأنینه اضطراب و حب جمال و زیبایی و مانند آن سخن می گوید می تواند به بعد عاطفی (با مفهوم عام آن) ناظر باشد هرچند به مواردی چون عداوت و قساوت عنوان عاطفه دادن از باب لازم لاینفک بودن آن ها با صفات متضادشان چون محبت و عطوفت است.
تربیت عاطفی به معنای هدایت و کنترل عواطف و احساسات و شکوفا سازی و بهره گیری به موقع از آن ها در جهت مطلوب یعنی خیر و سعادت انسان است.

پیش گفتار تحقیق عواطف در کودکان :

در نظام تربیتی اسلام برای هر یک از مقاطع در زندگی انسان از کودکی و نوجوانی و جوانی و بزرگسالی گرفته تا آخرین لحظات زندگی نوعی پرورش کنترل عاطفه با هدف انسان سازی وجود دارد مثلاً پیامبر اکرم (ص) در مورد محبت و عطوفت با کودکان فرمود اَحِبُّوا الصِبیانَ وَ اَرحَموُهُم فَاِذا وَ عَدتُموهُم فَقُوا لَهُم .
و نیز می فرماید کسی که فرزند خود را ببوسد خداوند برای او حسنه ای ثبت کند. پرورش عاطفه در نوجوانی و جوانی که مرحله شکوفایی بیشتر احساس و شکل گیری شخصیت است از حساسیت و ظرافت بیشتری برخوردار است و توجه و دقت و مهارت افزون تری را می طلبد.
در اسلام توجه به عواطف از دوره کودکی و نوجوانی و جوانی فراتر می رود و شامل تمام سنین عمر می شود. زیرا هر انسانی عواطفی دارد که در طول عمر با او ملازم است و نباید از دید مربیان و ... پوشیده بماند.

فهرست مطالب تحقیق تکامل عاطفه در کودکان

مقدمه
پیشگفتار
عواطف در کودکان (رشد عاطفی)
چگونگی پیشرفت رشد عاطفی
فرایند شکل گیری عواطف
چگونگی تکامل عواطف
ویژگی های حالت های عاطفی کودک
انواع عواطف کودکان
انگیزه های ترس آور در کودکان
وضعیت جسمی و ذهنی کودک
واکنش های مربوط به ترس
پیشگیری از ترس
انگیزه ها محبت
عوامل مؤثر در عواطف
منابع و مآخذ
دسته بندی: علوم انسانی » کودک

تعداد مشاهده: 36 مشاهده

فرمت فایل دانلودی: .zip

فرمت فایل اصلی: Doc

تعداد صفحات: 19

حجم فایل: 17 کیلوبایت

قیمت: 6,000 تومان
پس از پرداخت، لینک دانلود فایل برای شما نشان داده می شود. پرداخت و دانلود فایل
  • محتوای فایل دانلودی:
    فایل Word ورد با فرمت Doc و در 19 صفحه , کاملا قابل ویرایش آماده دانلود و پرینت می باشد .